Samoregulujący kabel grzejny i właściwości jego pracy

Ostatnio można zauważyć rosnącą tendencję w zakresie coraz częstszego stosowania systemów ogrzewania kablowego. Nic w tym dziwnego, ponieważ szeroki zakres zastosowań takich systemów oraz korzyści ekonomiczne, a także niezawodność i wydajność to atuty, które przemawiają do większości osób zastanawiających się nad wyborem rodzaju systemu ogrzewania.

Jeszcze niedawno kable grzejne używane były głównie do instalacji ogrzewania podłogowego. Obecnie różnorodność przewodów grzejnych, ich budowy i właściwości stała się znacznie większa, dzięki czemu można ogrzać nimi praktycznie wszystko, od rur kanalizacyjnych po dachy budynków. Warto jednak wspomnieć krótko o tym, skąd pochodzi to rozwiązanie i kiedy zaczęto je stosować, aby móc się cieszyć obecnymi zaletami kabli grzejnych. Ta informacja z pewnością zaskoczy wielu czytelników.

Rys.1   Przewód grzejny

Ogrzewanie podłogowe z drewna i gliny

Historia wyraźnie wskazuje na to, że pierwsze ogrzewanie podłogowe, a przynajmniej system będący jego pierwotną formą pojawił się już w bardzo odległej przeszłości i liczy kilka stuleci, a nawet tysiące lat. Archeolodzy odkryli prymitywny system ogrzewania podłogowego podczas wykopalisk w regionie Dolnego Amuru na wyspie Suchu, gdzie znaleźli system pochodzący z 1800 – 1600 p.n.e. System ten opierał się na drewnianych matrycach obłożonych glinom, przez które przenikał dym i ciepło od ognia. Dym, przepływając między matrycami ogrzewał podłogę, a ona pomieszczenie. Podobne rozwiązania były stosowane również w Chinach czy zachodniej Syberii. Jak się okazuje nawet w Rosji, już w latach 90 rozwiązanie ogrzewania podłogowego było szeroko stosowane, dzięki wpływom zachodnich technologii. Szczególną popularność zyskało z tego powodu, że było stosunkowo tanim, prostym i dostępnym systemem zapewniającym ciepło w tamtych czasach.

Gdzie obecnie stosowane są systemy wykorzystujące kable grzejne?

Jak wspomniano na początku artykułu, aktualne zastosowanie samoregulujących przewodów grzejnych jest bardzo szerokie. Mówimy już nie tylko o ogrzewaniu podłogowym, ale wielu innych miejscach, w których podkreślają swoją skuteczność. Poniżej kilka z nich.

1. Ogrzewanie podłogowe- od tego wszystko się zaczęło

W Polsce znacznie rzadziej, ale już w innych krajach Europy stosowanie naturalnego lub sztucznego kamienia, ewentualnie płytek ceramicznych na podłodze jest bardzo częste. Korzystanie z tego rodzaju podłoża na co dzień bez opcji podgrzewania nie jest przyjemne, a zimą wręcz niekomfortowe. Atrakcyjność i praktyczność płytek to oczywiste zalety, ale bezwzględnie wymagają odpowiedniego ogrzewania, aby z nich korzystać i móc w pełni cieszyć się ich funkcjami.

Pierwsze ogrzewanie podłogowe tworzyły oporowe kable grzejne, później ulepszając technologię o inne rozmieszczenie przewodów grzejnych, a także dodanie odpowiednich mat idealnie rozprowadzających ciepło z przewodów na większej powierzchni płaskiej.

Doceniane ze względu na wytwarzanie równomiernego ciepła, ale także przez to, że tego rodzaju ogrzewanie nie wysusza powietrza – stało się powszechnie używane w większości krajów Europy i nie tylko. Zalet ogrzewania podłogowego można wymieniać wiele, ale fakt możliwości optymalnego dostosowania temperatury, dzięki sterowaniu trybami systemu grzejnego oraz to, że nie zajmuje on miejsca w domu tak, jak grzejniki pokonało inne rozwiązania grzewcze.

Mimo tego, że nie jest to już najnowsze odkrycie, wciąż można poznawać nowe technologie poprawiające komfort i jakość użytkowania ogrzewania podłogowego, takie jak termostaty, które pozwalają zaprogramować nasze ogrzewanie według godzin, pór roku i trybu życia mieszkańców.

2. Ogrzewanie zbiorników i rur oraz ochrona przed zamarzaniem

To zastosowanie jest mniej znanym wśród większości osób, ale doskonałym w perspektywie wydatków na dotychczasowe naprawy powtarzalnie zamarzających rur i zbiorników. Temperatury – szczególnie w Polsce bywają różne. Zimą i jesienią mogą zdarzyć się wysokie mrozy, które bezlitośnie przemrażają rury i inne instalacje wokół budynku. Jak tego uniknąć? Kable grzejne będą doskonałym rozwiązaniem. Chociaż w budynkach mieszkalnych, wielorodzinnych woda płynie regularnie nawet w nocy, to w domach jednorodzinnych, budynkach firmowych czy biurach bywają wielogodzinne przerwy w użytkowaniu wody. Mroźna noc może wtedy skończyć się zamarznięciem rury i brakiem wody.

Położenie instalacji kabli grzejnych na rurach podczas projektowania budynku to najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Szczególnie, porównując to do strat i kosztownych napraw w zazwyczaj niesprzyjających warunkach. Jeżeli rury są już w wykopie i nie można zastosować kabli grzejnych na rurę – jeszcze nic straconego.

W warunkach przemysłowych również często konieczne jest utrzymanie właściwej temperatury w rurach i zbiornikach zgodnie z procesem produkcyjnym. Każdy spadek temperatury może skończyć się dużymi stratami lub niewłaściwym przebiegiem procesu produkcji. W tym przypadku samoregulujący kabel grzejny ThermTrace Regular oraz ThermTrace Super  spełnią wymagania produkcji i zapewnią poprawność jej etapów.

3.  Od podłóg, aż po dach, czyli ogrzewanie rur odpływowych i podgrzewanie rynien

Tworzenie się sopli na dachu może mieć swój zimowy urok, ale nie jest pożądane, ani bezpieczne. Ogrzewając rynny, można skutecznie pozbyć się tego problemu. Dzięki zastosowaniu przewodów grzejnych na rynnach nie tylko zadbasz o bezpieczeństwo domowników i gości, ale również unikniesz kosztów napraw dachu i elewacji budynku. Obecnie nie ma tańszego i prostszego w zastosowaniu systemu, aby działać niezawodnie i wydajnie przygotowując swój dach i rynny przed zimą. Dedykowanym przewodem do tego typu rozwiązań jest nasz przewód eHeat Gutter.

Rys.2   Ochrona rynny przed zamarzaniem rynien

4. Kiedy zima nie sprzyja – zobacz co oferuje ogrzewanie zewnętrzne

Okazuje się, że samoregulujące przewody grzejne mogą być bardziej przydatne, niż może się wydawać. Nie tylko grzeją i chronią, ale również pozwolą uniknąć całkiem sporo problemów, które przysparza okres zimowy. Użycie kabli grzejnych przy budowie powierzchni zewnętrznych, które nie powinny zamarzać w okresie zimowym, jak: schody, podjazdy czy werandy, a także wjazd do garażu czy parkingu. Najczęściej należy sięgnąć po dość mocne kable, które poradzą sobie z warunkami atmosferycznymi, ale specjaliści doskonale wiedzą jakie kable zastosować i w jaki sposób je ułożyć, aby optymalnie spełniały swoje funkcje.

Rys.3   Ogrzewanie płaskich powierzchni kablami grzejnymi

5. Ogrzewanie powierzchni, czyli nie tylko ogrzewanie podłogowe

O ogrzewaniu podłogowym wspomnieliśmy już wcześniej. Samoregulujące kable grzejne przydają się jednak również do ogrzewania innych powierzchni. Trudniejszych i większych. Szklarnie, boiska trawiaste i inne powierzchnie, które zimą nie mogą zamarznąć i pokryć się lodem. Wśród różnych rozwiązań kabli grzejnych w takich przypadkach również najlepiej sprawdza się  samoregulujący przewód grzejny. Koszty takiej instalacji są dość wysokie, ale w ogólnym rozrachunku oraz ogromie korzyści to ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie.

Jak wygląda samoregulujący przewód grzejny?

Samoregulujący przewód grzejny składa się z kilku podstawowych elementów oraz kilku specjalistycznych, stosowanych w miejscach wymagających specjalnych właściwości, jak na przykład wewnątrz rury doprowadzającej wodę. Za samoregulację odpowiedzialna jest półprzewodnikowa matryca składająca się z wielu niezależnych elementów, między innymi rezystora grzejnego, który jest podstawową częścią elementu grzejnego. Główną właściwością tych rezystorów w konstrukcji przewodu jest to, że zmieniają swoją rezystancję pod wpływem temperatury otoczenia, dostosowując moc grzania do oczekiwanej. Im niższa jest temperatura, tym mniejsza rezystancja danego rezystora, a tym samym następuje wyższy pobór prądu i mocy grzewczej. I odwrotnie: wraz ze wzrostem temperatury rezystancja sekcji wzrasta, a moc grzewcza maleje.

Rys.4   Budowa kabla grzejnego

Najważniejsze zalety przewodów grzejnych

Opisane powyżej właściwości kabli grzejnych oraz obszary ich zastosowania prezentują pośrednio wszystkie zalety, dzięki którym to rozwiązanie stało się popularne i wciąż doceniane nawet w najbardziej nowoczesnych budynkach. Poniżej najważniejsze zalety samoregulujących kabli grzejnych dla Twojej instalacji.

  1. BEZPIECZEŃSTWO – dzięki opracowanej, innowacyjnej technologii samoregulacji możesz być pewien, że kable nie przegrzewają się nawet w miejscach styku z innymi przewodami grzejnymi. Kable nie spowodują pożaru, spięć czy innych negatywnych skutków. Możesz czuć się bezpiecznie w ciepłym domu lub biurze.
  2. OSZCZĘDNOŚĆ – samoregulacja dzięki dostosowywaniu się do określonych potrzeb względem temperatury pozwala na optymalizację zużycia energii. Stosując sterowniki w termoregulatorach, możesz nie tylko kontrolować poprawność pracy systemu grzejnego na całej jego długości, ale również dostosowywać zdalnie do indywidualnych potrzeb.
  3. ŁATWOŚĆ MONTAŻU – to zaleta wspominana przez wielu specjalistów, ale i zwykłych użytkowników. Większość systemów ogrzewania można zamontować nawet samodzielnie i docinać je na dowolne długości już od 20 cm nie tracąc materiału i nie obawiając się skomplikowanego ułożenia instalacji do ogrzania.

  4. BEZAWARYJNE – samoregulujące kable grzejne są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki specjalnym powłokom i budowie kabli do różnych zastosowań, jeżeli wybierzesz właściwy rodzaj kabla, nie musisz obawiać się problemów z awariami.

Wnioski

Podobnie jak szykujesz swój dom na zimę, kupując zapas opału, zabezpieczając ogród i zadaszenie, tak samo należy pomyśleć o ochronie rur przed zamarzaniem. Z powodu niskich temperatur problemy mogą wystąpić w najbardziej nieoczekiwanym momencie i okazać się niezwykle kosztowne. O wiele taniej i wygodniej jest zapobiec awariom i uszkodzeniom przez zainstalowanie systemu kabli grzejnych, które pozwolą komfortowo przetrwać zimę  i dadzą gwarancję niezawodnej ochrony, długotrwałej pracy rur wodociągowych, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Nawet jeżeli lubisz dbać o swoją własność samodzielnie – ten system jest dla Ciebie. Doskonale poradzisz sobie z jego instalacją i obsługą, co z pewnością sprawi, że poczujesz satysfakcję i poznasz wszystkie korzyści tego rozwiązania.

Polityka prywatności & RODO