Nagrzewnice elektryczne kryteria wyboru
Jaką nagrzewnice wybrać: elektryczna, olejowa czy gazowa?
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domach, sklepach, biurach czy magazynach, a także w innych miejscach, gdzie przebywają ludzie oraz odbywają się procesy przemysłowe to podstawa. Przede wszystkim o odpowiednią temperaturę ciężko jest zadbać w sezonie jesienno-zimowym, gdzie temperatury w wielu miejscach spadają do zera lub poniżej zera. Szczególnie wymagające miejsca pod względem odpowiedniego ogrzania to tereny inwestycyjne, będące w trakcie budowy oraz hale produkcyjne i inne budynki o charakterze przemysłowym lub hodowlanym. Znalezienie optymalnego sposobu na utrzymanie umiarkowanej temperatury w tego typu miejscach jest priorytetem ze względów użytkowych jak i ekonomicznych. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie nagrzewnicy, która szybko i skutecznie podniesie temperaturę oraz utrzyma ją przez długi czas.
W ofercie nagrzewnic, które możemy spotkać na rynku, są nagrzewnice elektryczne, gazowe oraz nagrzewnice olejowe. Wybór nie wydaje się duży, jednak różnice między tymi trzema typami nagrzewnic są dość istotne i warto je dokładnie poznać, zanim zdecydujemy się na konkretny model. Wydajność, oszczędność energii, a może jakość otrzymywanego powietrza? Który aspekt należy rozważyć, wybierając nagrzewnicę? Podpowiemy w tym artykule.
Rodzaje nagrzewnic powietrza
Tak jak w okresie letnim, kiedy doskwierają wysokie temperatury, klimatyzacja okazuje się niezbędna, tak w okresie jesienno-zimowym o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach musi zadbać ogrzewanie. Zarówno w domach, biurach jak i przemyśle odpowiednie temperatury stanowią podstawę komfortu, ale często również poprawności przebiegu procesów produkcyjnych, czy spełnienia wymagań w licznych gałęziach przemysłu. Do ogrzewania powierzchni przemysłowych, handlowych i o specyficznych wymaganiach służą urządzenia, które różnią się w zależności od mechanizmu ogrzewania powietrza, wydajności i sposobu montażu.
Obecnie na rynku dostępne są nagrzewnice gazowe, nagrzewnice olejowe, elektryczne, ogrzewacze promiennikowe i pompy ciepła. Wszystkie te systemy grzewcze są w pełni funkcjonalne, ale ich skuteczność zależy od tego, gdzie będą używane. Aby dobrać odpowiednią nagrzewnicę do swoich potrzeb klimatyzacyjnych, należy wziąć pod uwagę najlepsze rozwiązanie ekonomiczne i rodzaj ogrzewanie, jakie oferuje urządzenia.
Oprócz powyżej opisanych aspektów niezwykle ważny jest mechanizm działania. Nie wszystkie nagrzewnice mogą być stosowane w danym pomieszczeniu. Związane jest to ze sposobem odprowadzania spalin, które mogą odbywać się na dwa sposoby w odmiennie skonstruowanych nagrzewnicach:
- nagrzewnice z układem wspomagającym odprowadzanie spalin
- nagrzewnice bez układu wspomagającego odprowadzanie spalin
Urządzenia z układem wspomagającym pozbywanie się szkodliwych spalin mogą być wykorzystywane w każdego rodzaju budynkach z dostępem do świeżego powietrza – niezbędnego do ich poprawnego działania. Nagrzewnice bez układu wspomagającego to jednostki, które mogą być używane wyłączenie na otwartych przestrzeniach, bądź w pomieszczeniach z bardzo dobrym systemem wentylacji. Wśród popularnych nagrzewnic nie ma jednej idealnej do każdego zadania, dlatego warto zastanowić się, która z proponowanych opcji będzie optymalną odpowiedzią na konkretne potrzeby. Do tego konieczne jest uwzględnienie pewnych zmiennych, o których napiszemy w tym artykule.
Poniżej znajdziesz szczegółową charakterystykę każdego rodzaju nagrzewnicy, ale najpierw wskażemy najważniejsze czynniki, które musisz brać pod uwagę, kupując urządzenie, jakim jest nagrzewnica.
Najważniejsze czynniki przy wyborze nagrzewnicy:
- zastosowanie nagrzewnicy
- rodzaj paliwa
- potrzebna moc cieplna
- rodzaj pomieszczenia
- konieczność odprowadzania spalin
- możliwość doprowadzenia prądu
Nagrzewnice elektryczne – charakterystyka i zastosowanie
Jak wspomnieliśmy, istnieją różne typy nagrzewnic, które ponadto posiadają różne modele. Nagrzewnice elektryczne są najpopularniejszym wyborem, przede wszystkich ze względu na ich uniwersalność zastosowania. Nadają się do większości pomieszczeń, nie potrzebują specjalnej wentylacji czy innych wytycznym względem bezpieczeństwa, dlatego stosowane są w wielu branżach. Wyższe koszty eksploatacji nagrzewnic elektrycznych nadrabia ich skuteczność oraz szybkość pracy. Idealnie sprawdzają się na budowach do przyspieszania schnięcia powierzchni, a także halach produkcyjnych.
Nagrzewnice elektryczne są intuicyjne i proste w obsłudze, a także bezpieczne, dlatego stosuje się je często w miejscach, gdzie pracują ludzie. Mniejsze powierzchnie ogrzewane są niezwykle szybko i trwale. Przy większych powierzchniach warto zwrócić uwagę na moc i wydajność nagrzewnicy, aby właściwie pełniła swoją rolę. Do głównych zalet nagrzewnicy elektrycznej można bezsprzecznie zaliczyć idealne osuszanie i dobrą jakość powietrza, a także stosunkowo cichą pracę. Jedyną wadą urządzenia może być wysoki pobór energii, lecz jest to kwestia wyboru odpowiednio modelu nagrzewnicy do danej wielkości pomieszczenia, którą ułatwią doradcy z wiedzą i doświadczeniem.
Dużą popularnością i bardzo dobrymi opiniami wśród klientów cieszą się nagrzewnice kanałowe. Ten rodzaj nagrzewnic dedykowany jest do montażu w kanałach wentylacyjnych. Nagrzewnica elektryczna kanałowa ogrzewa powietrze przepływające przez kanały wentylacyjne, odprowadzając ciepłe powietrze do jednego lub wielu pomieszczeń niezależnych od siebie. W pełni zautomatyzowany system zamontowanych nagrzewnic kanałowych to jednorazowa inwestycja o dużej skuteczności i wydajności, stąd stała się częstym wyborem klientów.
Zdjęcie 1. Nagrzewnica kanałowa przed montażem
Nagrzewnice gazowe – wady i zalety urządzenia
Mniej uniwersalne, ale za to ekonomiczne nagrzewnice gazowe cieszą się popularnością w branżach przystosowanych do użytkowania urządzeń wymagających dobrego systemu wentylacji. Wentylacja jest niezbędna, ponieważ podczas pracy urządzenia wytwarza się para wodna w znaczącej ilości, która podnosi poziom wilgoci w pomieszczeniu. Trzeba mieć to na uwadze, poszukując nagrzewnicy do osuszania – nagrzewnica gazowa nie sprawdzi się w tym celu. Skraplająca się para wodna przyda się za to w miejscach wymagających zarówno ciepła jak i wilgoci – halach z kwiatami, szklarniach, ogrodach zimowych. W zbyt małych i niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach mogą zaszkodzić również produkowane przez nagrzewnicę gazową spaliny, doprowadzając nawet do zaczadzenia.
Ogromną zaletą nagrzewnic gazowych jest możliwość zasilania wymienną baterią, więc nie ma obowiązkowej konieczności doprowadzenia prądu, jednak tego rodzaju użycie jest dość ograniczone czasowo. Wpływa to na jakość nagrzewania powierzchni. Nagrzewnice gazowe ogrzewają powietrze szybko, ale niestety ciepło krótko utrzymuje się w pomieszczeniu. Możliwość regulowania mocy pozwoli dostosować nagrzewnicę do wymagań powierzchni, a solidna konstrukcja nie ogranicza jej użytkowania w żadnej branży.
Nagrzewnice gazowe są używane również do stałych instalacji w biurach i halach. Taka instalacja wymaga kotła gazowego, podłączonego do systemu rurociągów, przez który krąży woda. Kocioł gazowy podgrzewa wodę, która rozprowadzając się rurami do grzejników, emituje ciepło do pomieszczenia.
Zdjęcie 2. Nagrzewnica gazowa
Zastosowanie nagrzewnic olejowych
Nagrzewnice olejowe są dość uniwersalne pod względem wielkości pomieszczeń. Swobodnie można ogrzać nimi niewielkie jak i bardzo duże powierzchnie. Co wpływa jednak na ostateczne ich zastosowanie? Rodzaj nagrzewnicy. Jeżeli nagrzewnica olejowa posiada system odprowadzania spalin, można korzystać z niej w mniejszych pomieszczeniach, także w takich gdzie przebywają ludzie. Nagrzewnice bez układu wspomagającego odprowadzanie spalin nadają się jedynie do dużych lub otwartych przestrzeni ze stałym przepływem powietrza. Ten rodzaj najczęściej wykorzystywany jest na budowach i dużych inwestycjach.
Ze względu na wydajność i opłacalność stosowania, urządzenie to jest jednym z najczęściej wykorzystywanych na budowach urządzeń grzewczych. Nagrzewnica olejowa jest niezwykle docenianym urządzeniem przede wszystkim dlatego, że jest przenośna i często przydaje się w miejscach podzielonych na mniejsze przestrzenie, gdzie po ogrzaniu jednego z pomieszczeń bez problemu przetransportujemy nagrzewnicę do kolejnego. Występują również modele pozwalające na rozprowadzenie ciepłego powietrza za pomocą przewodów podłączonych do nagrzewnicy – ta funkcja przyda się w budynkach podzielonych na mniejsze pomieszczenia oraz dużych otwartych przestrzeniach, gdzie możemy nakierować przewody w dowolną stronę, aby ogrzać poszczególne strefy.
Jedną z wad nagrzewnicy olejowej są jej gabaryty. Mocniejsze urządzenia są automatycznie większe, więc należy brać to pod uwagę, poszukując kompaktowych nagrzewnic lub jeżeli zależy nam na mobilności urządzenia.
Zdjęcie 3. Nagrzewnica olejowa
Jaki rodzaj nagrzewnicy wybrać?
Już wiesz, jakie cechy mogą wyeliminować daną nagrzewnicę w budynku lub pomieszczeniu, w którym zamierzasz ją stosować. Jeżeli wciąż możesz wybierać pomiędzy różnymi możliwościami, wybierz tę nagrzewnicę, która będzie najwygodniejsza i najbardziej oszczędna, aby móc swobodnie jej używać podczas pracy. Zakup nagrzewnicy to inwestycja, która zwraca się w jakości pracy, komforcie funkcjonowania i wielu innych korzyściach wynikających z odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Warto postawić na porządny, dobrej jakości sprzęt, aby ten jednorazowy wydatek służył bezawaryjnie, długo i skutecznie.
Jeżeli pomieszczenie, które planujesz ogrzać umożliwia Ci te rozwiązanie – dobrze jest przemyśleć opcję montażu nagrzewnicy elektrycznej kanałowej, która nie tylko doskonale pełni swoją rolę, ale również jest estetycznie zainstalowana, bezpieczna i opłacalna. Ten i inne rodzaje nagrzewnic elektrycznych można uznać za najbardziej uniwersalne, ponieważ jeżeli tylko istnieje możliwość podłączenia do prądu, spełnią one swoje funkcje w każdym miejscu.
Jeżeli wciąż wahasz się jaką nagrzewnicę wybrać skontaktuj się ze specjalistami firmy Selfa. Nasi doradcy w oparciu o wieloletnie doświadczenie i doskonałą znajomość urządzeń grzewczych doradzą optymalną nagrzewnicę dla Twoich potrzeb.