Kontrola jakości grzałek silikonowych
Wszystkie elastyczne elementy grzejne produkowane przez firmę Selfa GE S.A. muszą przejść kontrolę jakości. W ramach 100% kontroli bezpieczeństwa przeprowadzane jest kompleksowe badanie, w trakcie którego sprawdzana jest wytrzymałość elektryczna, prądy upływu oraz rezystancja izolacji i rezystancja elementu grzejnego. Jeżeli wyrób nie przejdzie któregoś z testów zostaje on skierowany na naprawę i nie jest dopuszczony do sprzedaży, dopóki nie uzyska odpowiednich parametrów bezpieczeństwa elektrycznego. Kontrola bezpieczeństwa polega na przyłożeniu odpowiedniego napięcia probierczego prądu zmiennego przedstawionego w tabeli 1 w czasie 1 s. Nie powinno dojść do przebicia (przy czym prądy upływowe przekraczające 5 mA są traktowane jako przebicie), a wartość rezystancji i rezystancji izolacji powinna znajdować się w określonej przez technologów tolerancji. Kontrola bezpieczeństwa przebiega zgodnie z wymogami normy PN-EN 60335-1:2012.
Tabela 1. Napięcie probiercze przy 100% kontroli bezpieczeństwa [1].
W trakcie 100% kontroli jakości wyrobów mierzona jest rezystancja elementów. Pomiar rezystancji stanowi odpowiednik pomiaru poboru mocy. Wykorzystując znaną zależność mocy od rezystancji oraz zależność rezystancji od temperatury, technolog jest w stanie wyliczyć zakres rezystancji w temperaturze otoczenia, w którym element grzejny w temperaturze roboczej osiągnie pobór mocy w odchyłkach określonych przez normę. Wspomnianą zależność opisuje równanie przedstawione na rysunku 1.
Rysunek 1. Zależność rezystancji od mocy i temperatury.
Badanie rezystancji prototypów elastycznych elementów grzejnych przeprowadza się dwukrotnie, w trakcie kontroli międzyoperacyjnej oraz końcowej kontroli jakości. Do badania wykorzystuje się wysokiej jakości laboratoryjne omomierze o wbudowane korekcji temperaturowej pomiarów. W przypadku elastycznych elementów grzejnych wyposażonych w uziemienie wykonywany jest test ciągłości uziemienia przy pomocy dedykowanego testera bezpieczeństwa. Zmierzona rezystancja nie powinna przekraczać:
- w przypadku sprzętu z przewodem zasilającym niedołączalnym – 0,2 Ω lub 0,1 Ω plus rezystancja przewodu zasilającego nieodłączalnego;
- w przypadku pozostałego sprzętu – 0,1 Ω [1].
Bibliografia:
- PN-EN 60335-1:2012 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego – Bezpieczeństwo użytkowania – Część 1: Wymagania ogólne.
T. D.
Specjalista ds. Badań i Rozwoju
Selfa GE S.A.