Zabezpieczenie chodników i podjazdów przed zamarzaniem
Walka z niskimi temperaturami zimą to nie tylko odpowiednie zabezpieczanie siebie i swoich bliskich, ale również szereg przygotowań naszego domu, biura, szkół i miejsc publicznych. Skutki mrozów mogą być bowiem niezwykle dotkliwe i chociaż zabezpieczenie najczęściej używanych powierzchni przed zamarzaniem jest inwestycją, jest to wydatek wart uwzględnienia, będąc świadomym konsekwencji zaniechania tego rodzaju przygotowań. Wypadki i ich skutki, brak komfortu codziennego użytkowania powierzchni, częste i pracochłonne odśnieżanie i odmrażanie nawierzchni i wiele innych dyskusyjnych uroków okresu zimowego.
Idealnym rozwiązaniem tego rodzaju problemów, okazują się kable grzejne. Wbrew przekonaniu większości to nie jest rozwiązanie zarezerwowane dla ogrzewania podłogowego. Przewodami grzejnymi można ogrzać naprawdę ogromne powierzchnie, a równomierna i odpowiednia temperatura jest łatwa do utrzymania oraz regulacji względem potrzeb. Jeżeli nigdy wcześniej nikt nie zaproponował Ci rozwiązania, takiego jak kable grzejne w zakresie zabezpieczania chodników i pojazdów przed zamarzaniem koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co oferuje technologia docenianych na całym świecie taśm grzejnych.
Rys.1 Kable grzejne
Zima może być przyjemna
Lód i śnieg zalegający na podjazdach oraz parkingach, a także ścieżkach rowerowych lub innych zewnętrznych nawierzchniach, z których się korzysta, może być uciążliwy, ale również niebezpieczny. Niezależnie od tego, czy są to goście hotelowi, pracownicy biurowi, goście budynków użyteczności publicznej czy najbliższa rodzina. Wszyscy zasługują na bezpieczny i komfortowy dostęp do budynku. Niemal przez sześć miesięcy każdego roku jesteśmy narażeni na niskie temperatury, a w sezonie zimowym mróz i jego konsekwencje. Odpowiedzialność za odpowiednio odśnieżone powierzchnie spada zawsze na właściciela posesji. Jeżeli mieszkamy w bloku wielorodzinnym, nie ma problemu z odśnieżaniem. Niestety będąc właścicielem domu wolnostojącego, jesteśmy odpowiedzialni za cały teren, a także budynek od fundamentów, aż po dach.
Zamiast pracochłonnego, ręcznego odśnieżania schodów, ramp garażowych, chodników lub innych obszarów wokół budynku istnieje automatyczne rozwiązanie, które bez żadnego wysiłku pozwoli zapomnieć o mankamentach zimy – kable grzejne. Jeżeli wybierzemy odpowiednią technologię do danego miejsca, panujących w nim temperatur i oczekiwanych rezultatów możemy być pewni, że nasza inwestycja będzie skuteczna i bezawaryjna przez lata. Technologia również w tym zakresie oferuje nam wsparcie i warto z niej skorzystać dla bezpieczeństwa swojego i innych. Gdzie można ją zastosować?
Rys.2 Podgrzewanie płaskich powierzchni przy pomocy kabli grzejnych
Kable grzejne wokół domu
Dom, jako oaza spokoju musi być bezpieczny i pozwolić na maksymalny relaks i odpoczynek. Kilkukrotne odśnieżanie w ciągu dnia w zimowe dni kłóci się z tą zasadą. Kable grzejne w domach wykorzystywane są już nie tylko do ogrzewania podłóg, ale również tarasów, rynien czy rur. Uniwersalność i wielozadaniowość taśm grzejnych pozwala nawet na zadbanie o bezpieczeństwo przechodniów korzystających z naszego chodnika przed domem. Przewody grzejne pod powierzchnią chodnika to bezpieczni domownicy i goście, a także obce osoby przechodzące obok. Nikt nie będzie narażony na upadek i kontuzję, narażając nas na odpowiedzialność i koszty.
Schody to najtrudniejsze do odśnieżania części wokół domu, jednocześnie najbardziej niebezpieczne w wilgotne i mroźne dni. Ograniczona powierzchnia nie pozwala wygodnie manewrować szuflą i w każdej chwili sami możemy się poślizgnąć. Ogrzewanie schodów kablami grzejnymi sprawi, że zawsze będą prawidłowo pełniły swoje funkcje i będą bezpieczne.
Rys 3. Oblodzone schody
Podobnie nie ma nic gorszego niż konieczność odśnieżania podjazdu czy rampy. Ułożone pod powierzchnią kable grzejne pozwolą zapomnieć o tych żmudnych zadaniach i cieszyć się zawsze bezpieczną i odśnieżoną powierzchnią wjazdu do garaży czy miejsca parkingowego.
2. Komercyjne wykorzystanie systemów ogrzewania przewodami grzejnymi
Zapewnienie odpowiedniej temperatury na dużych powierzchniach, takich jak galerie handlowe jest bardzo kosztowne i niezwykle ciężkie. Szczególnie w okresie mrozów, kiedy temperatury spadają do bardzo niskich. Klient, który nie odczuwa komfortu w sklepie, szybko zrezygnuje z zakupów. Między innymi dlatego właśnie większość galerii zainwestowało w ogrzewanie podłogowe, a także ogrzewanie chodników wokół wejścia. W połączeniu z pozostałą częścią instalacji ogrzewanie podłóg w galeriach handlowych pozwala poczuć się nam jak w domu. Bezpieczeństwo, oszczędność i komfort to główne zalety tego, co oferują kable grzejne.
3. Zabezpieczanie powierzchni przed zamarzaniem
Przy ogrzewaniu powierzchni można mówić nie tylko o schodach czy chodnikach, ale również naprawdę dużych placach, takich jak boiska, mosty, lądowiska. Ogrzanie takich miejsc systemem kabli grzejnych nie należy do najtańszych, ale korzyści są warte każdej wydanej kwoty, która szybko się zwraca poprzez oszczędności w zatrudnianiu osób do odśnieżania, a także braku problemów z bezpieczeństwem czy awariami. Wydajność systemu grzejnego jest wysoka, a bezpośrednie zagrożenia są całkowicie wyeliminowane, co szybko zaliczysz do głównych atutów popełnionej inwestycji.
Pamiętaj również, że nie zawsze konieczne jest ogrzewanie całej powierzchni. W garażach i na podjazdach należy zadbać tylko te małe obszary, w których opony pojazdu stykają się z nawierzchnią. Na podjazdach o stromym nachyleniu wymagany jest liniowy system odwadniający, który odprowadza wodę z topniejącego śniegu i lodu. Ten kanał musi być również chroniony przed zamarzaniem.
Na schodach kable grzejne kładzie się w pętle ułożone z zachowaniem odpowiedniej odległości pomiędzy sąsiednimi odcinkami. W nowych budynkach instalacja układana jest na powierzchni schodów i pokryta warstwą cementu o grubości od trzech do pięciu centymetrów. W starych schodach kable należy ułożyć w bruzdach i zacementować, tak aby cement dobrze przylegał do całej powierzchni kabla. Pęcherzyki powietrza sprawiają, że ciepło będzie uciekało, co zmniejszy wydajność kabli grzejnych.
Samoregulujące kable grzejne a oszczędność
W odniesieniu do wszystkich zdobytych już informacji na temat systemu grzejnego z wykorzystanie kabli grzewczych słowo „oszczędność” może wyglądać na oksymoron. Tak jednak nie jest, co uzasadnimy w trzech logicznych argumentach:- Ogrzewając powierzchnię jedynie w wybranych miejscach, oszczędzasz energię, wciąż nie musząc spędzać godzin z szuflą przed domem.
- Samoregulacja pozwala na włączanie ogrzewania elektrycznego tylko w takich momentach, kiedy jest to konieczne, zużywając minimalnie potrzebną ilość energii do uzyskania pożądanej temperatury.
Rys.4 Wykres zależności mocy przewodu grzejnego eHeat Gutter
3. W przypadku małych, a tym bardziej dużych powierzchni liczy się również praca własna lub konieczność zatrudnienia osób, które będą odpowiednio dbały o bezpieczną powierzchnię w okresie zimowym.
Najłatwiej przekonać do tych rozwiązań osoby, które mieszkają lub bywały w miejscach, gdzie zima potrafi dłużyć się miesiącami, a uciążliwość codziennego odśnieżania samochodu jest codziennością. I w Polsce bywają takie zimy, więc naprawdę warto wykorzystywać nowe technologie, aby ułatwiać sobie życie, podwyższać komfort codziennych zajęć i zadbać o bezpieczeństwo własne i innych.