Nagrzewnice elektryczne - bezpieczeństwo, wybór
Nagrzewnice elektryczne - czy są bezpieczne?
Klimat panujący w Polsce oferuje nam piękne i upalne lato, ale również mroźną i chłodną zimę. W sezonie jesienno-zimowym, a czasami również wczesną wiosną temperatury potrafią spaść nawet poniżej zera. Pojawia się konieczność ogrzania pomieszczeń, w których żyjemy i pracujemy. W niektórych branżach ogrzewanie pomieszczenia jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania mechanizmów, czy realizacji pewnych procesów. Uciążliwa i niekorzystna może być również wilgoć w niewystarczająco osuszonych przestrzeniach. Jak więc zapewnić sobie optymalnie komfortowe warunku życia i pracy w okresie zimowym? Odpowiedzią jest odpowiednie ogrzewanie.
Większość budynków, szczególnie mieszkalnych, ale również biurowców czy magazynów posiada ogrzewanie miejskie lub instalację grzewczą gazową. Zdarza się jednak, że tego rodzaju ogrzewanie nie jest możliwe lub też – jest niewystarczające. Wtedy nieoceniona staje się rola nagrzewnic powietrza. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są nagrzewnice elektryczne. Czym się charakteryzują? Jaką nagrzewnicę wybrać i czy nagrzewnice elektryczne są bezpieczne? Dowiesz się w tym artykule.
Czy zimą trzeba ogrzewać pomieszczenia?
Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu istotnie wpływa na komfort funkcjonowania. We własnym domu dbamy o to, aby temperatura była przyjemna, nawet kiedy za oknem hula wiatr i pojawiają się pierwsze przymrozki. Co z miejscem pracy? Biuro, hala produkcyjna, magazyn i inne trudne do ogrzania pomieszczenia, mogą wymagać specjalnego podejścia i dedykowanych urządzeń, aby dobrze dogrzać pomieszczenie.
W miejscach, w których pracują ludzie, temperatura nie powinna być niższa niż 18°C, oczywiście nie może być też zbyt wysoka. Temperatura wpływa na komfort pracy, ale również ułatwia lub utrudnia skupienie i zapewnia właściwe samopoczucie. Aby osiągnąć taką temperaturę w wymagających pomieszczeniach używa się nagrzewnic elektrycznych lub innego rodzaju ogrzewaczy powietrza.
Ogrzewanie pomieszczeń nie dotyczy tylko pracowników, ale często specjalnie wymagania stawia proces produkcji, rośliny lub zwierzęta, w zależności od specyfiki branży. W budownictwie okres jesienno-zimowy jest niezwykle wymagający. Aby prace wykończeniowe wewnątrz budynków przebiegały poprawnie i we właściwym tempie, temperatura nie może spaść poniżej 15°C, co w miejscach, gdzie instalacja grzewcza często jest jeszcze niewykończona, możliwe jest do uzyskania tylko przy pomocy nagrzewnicy.
Warto również wiedzieć, że nieogrzewane pomieszczenia narażone są na wilgoć. Zbyt duża wilgotność w nieogrzewanych i niewietrzonych pomieszczeniach może powodować szkody dla samego budynku, jak i zdrowia. Wilgoć powoduje namnażanie grzybów i pleśni, których bardzo ciężko pozbyć się ze ścian. Ponadto, ma ona negatywny wpływ na zdrowie oraz jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli pomieszczenie zawilgotnieje, należy jak najszybciej je osuszyć, używając nagrzewnicy elektrycznej, aby nie narażać się na pojawienie grzybów lub pleśni.
Co to jest nagrzewnica i jakie są rodzaje nagrzewnic?
Działanie nagrzewnicy nie jest skomplikowane. W zależności od rodzaju i modelu jej mechanizm wygląda różnie, ale ma ten sam cel. Wśród popularnych nagrzewnic powietrza głównie wybierane są nagrzewnice gazowe, olejowe,
Zdjęcie 1, 2. Nagrzewnica olejowa i gazowa
ale najpopularniejsze są nagrzewnice elektryczne. Powodem popularności tego rodzaju nagrzewnic, jest fakt, że oferują różne rozwiązania ze względu na dużą ilość dostępnych modeli. Można wskazać nagrzewnice elektryczne przenośne, a także nagrzewnice kanałowe, które instaluje się na stałe do kanałów wentylacji. Bez względu na wybrany rodzaj nagrzewnicy elektrycznej działa ona, ogrzewając powietrze w ten sam sposób. Nagrzewnica elektryczna posiada wentylator wymuszający przepływ powietrza, które następnie ogrzewane jest zasilaną elektrycznie grzałką, po czym ciepłe powietrze trafia do pomieszczenia. Proste w użytkowaniu i uniwersalne nagrzewnice elektryczne często są jedyną metodą szybkiego i skutecznego ogrzania pomieszczeń, w których pracują ludzie, ponieważ zapewniają wysoką jakość powietrza, stałe i trwałe ciepło, a także cichą pracę.
Charakterystyka i rodzaje nagrzewnic elektrycznych
Ogromną zaletą nagrzewnic elektrycznych jest fakt, że nie produkują spalin, zapachów, ani hałasu. Wyróżnia je to spośród innych modeli jak nagrzewnice olejowe czy gazowe. Ponadto są bezpieczne, ponieważ nie ma ryzyka wycieku wody, oleju napędowego czy gazu.
W ostatnich latach nagrzewnice elektryczne stały się najczęściej wybieranym rozwiązaniem do ogrzewania pomieszczeń. To system, który oferuje większy komfort i efektowniejszy design niż pozostałe opcje nagrzewnic. Nagrzewnice elektryczne posiadające opcję kontroli temperatury to oszczędne i wygodne rozwiązania.
Wśród nagrzewnic elektrycznych można wybrać:
- Nagrzewnice kanałowe – te nagrzewnice instaluje się w kanałach wentylacyjnych. Mogą być stosowane zarówno w kanałach pionowych jak i poziomych. Tego rodzaju instalacja nagrzewnic kanałowych zapewnia stałe i skuteczne ogrzewanie powietrza w estetyczny sposób. Nagrzewnice pracują cicho oraz posiadają możliwość regulacji mocy. Doskonale sprawdzają się w dużych halach, otwartych przestrzeniach jak i nowoczesnych biurowcach oraz wielu innych miejscach, które nie mogą zapewnić innego rodzaju ogrzewania.
- Nagrzewnice przenośne – stosowane często jako ogrzewacze na budowach do osuszania oraz usprawniania pracy. Sprawdzają się w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach w zależności od mocy. Zaletą jest ich mobilność oraz brak spalin. Przydają się do ogrzewania, ale również osuszania pomieszczeń.
- Ogrzewacze promiennikowe – promienniki stosuje się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. W zależności od ich mocy i rozmiaru mogą być odpowiednie dla małych oraz większych pomieszczeń. Są bezpieczne i mobilne, a także bardzo uniwersalne. Często stosowane w budownictwie, a obecnie również komercyjnie.
Zdjęcie 3, 4. Nagrzewnica kanałowa oraz ogrzewacz promiennikowy przed montażem
Czy nagrzewnica elektryczna jest bezpieczna?
Szukając źródła ciepła, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Bardzo często stare instalacje grzewcze lub niesprawne urządzenia ogrzewające powodują pożary, zatrucia i inne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Nagrzewnice elektryczne są uważane za najbezpieczniejsze. Dlaczego?
Wielość zalet nagrzewnic elektrycznych opiera się przede wszystkim na ich uniwersalności. Te urządzenia grzewcze są uniwersalne właśnie ze względu na bezpieczny i prosty mechanizm działania. Nagrzewnice elektryczne nie produkują spalin, nie ma ryzyka wycieku gazu czy oleju. Jeżeli zapewnimy bezpieczny dostęp do źródła prądu, możemy być pewnie o bezpieczeństwo stosowania nagrzewnicy. Z tego względu to najczęściej stosowane urządzenie grzewcze w biurach, warsztatach i na budowach.
Dodatkowymi atutami niektórych modeli nagrzewnic elektrycznych są przydatne funkcje podwyższające bezpieczeństwo działania mechanizmów nagrzewnicy, którymi są specjalne zabezpieczenia przed przeciążeniem oraz przegrzaniem.
Bezpieczne jest nie tylko wysokiej jakości ogrzane powietrze, jakie uzyskujemy dzięki nagrzewnicom elektrycznym, ale również cicha praca urządzenia, która jest ważna jeżeli weźmiemy pod uwagę przebywanie w pobliżu nagrzewnicy wiele godzin, na przykład podczas pracy. Nie musimy obawiać się również zbyt wysokiej temperatury. Możliwość regulacji to komfort dostosowania temperatury pomieszczenia do gustu i potrzeb.
Jeżeli zależy Ci na efektownym, ale w pełni bezpiecznym urządzeniu grzewczym – nagrzewnice elektryczne we wszystkich dostępnych rodzajach spełnią Twoje oczekiwania.
Jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać?
Omówione nagrzewnice elektryczne to oferta wyczerpująca zapotrzebowanie większości pomieszczeń potrzebujących tego rodzaju urządzeń. Nie oznacza to jednak, że łatwo zdecydować się, które z nich wybrać. Jeżeli wciąż masz wątpliwości, przeanalizuj pomieszczenie przeznaczone do ogrzania i wyodrębnij jego potrzeby, a także specyfikę. Jeżeli to nie pomoże, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej porady doradcy. Firma Selfa posiada wieloletnie doświadczenie na temat urządzeń grzewczych, oferując swoim klientom kompleksowe doradztwo i optymalne, często zindywidualizowane rozwiązania.
Nagrzewnice elektryczne dostępne na rynku to nie koniec możliwości. Firma Selfa – producent grzałek przemysłowych jest w stanie zaoferować nagrzewnicę całkowicie dostosowaną do potrzeb pomieszczenia i jego szczególnych wymagań. Jeżeli dostępne nagrzewnice nie oferują oczekiwanych rozwiązań wspólnie z doradcami firmy Selfa z pewnością znajdziesz najbardziej wydajną i ekonomiczną możliwość.
Dostarczając indywidualnych rozwiązań technologicznych, możemy zapewnić najbardziej dopasowaną nagrzewnicę elektryczną, która nie tylko spełni oczekiwania względem specyfiki pracy, ale także zapewni maksymalne bezpieczeństwo. Nie we wszystkich pomieszczeniach mogą być stosowane nagrzewnice o danej mocy i budowie.
Co możesz zyskać, korzystając z indywidualnego projektu nagrzewnicy elektrycznej? W zależności od potrzeb, na przykład względem konkretnych procesów technologicznych, konieczna jest odpowiednia temperatura. Osiągnięcie właściwego poziomu ogrzania pomieszczeń o różnej wielkości wymaga dostosowanej mocy urządzenia. Również jego budowa wpływa bezpośrednio na szybkość nagrzewania i funkcjonalność. Dostosowana wielkość może mieć znaczenie w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Stworzenie urządzenia konstrukcyjnie i technologicznie pasującego do indywidualnych potrzeb klienta to najlepsza forma zakupu wydajnej nagrzewnicy.
Przykładem takiej nagrzewnicy mogą być nagrzewnice powietrza w wykonaniu przeciwwybuchowym, które stosowane są w miejscach o wyjątkowych wymaganiach. Mogą być wykonane w całości ze stali nierdzewnej oraz odpowiednio zabezpieczone, na przykład do zastosowania morskiego lub przybrzeżnego.
Jeżeli potrzebujesz najlepszego rozwiązania grzewczego dla swojej działalności i chcesz zapewnić sobie optymalną wydajność, a także pełne bezpieczeństwo zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz kontaktu ze specjalistami firmy Selfa.